poniedziałek, 13 lutego 2012

POCAŁUNEK Francesco Hayez

POCAŁUNEK jest romantycznym motywem, który pragnę przedstawić z okazji Walentynek. Można to święto lubić albo nie, ale każdy z nas marzy o romantycznej miłości. I z pewnością postawiłby to uczucie na pierwszym miejscu. Jak pięknie powiedział Dalajlama - Miłość, podejmowanie pozytywnych działań i wyrażanie pozytywnych myśli świetnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, jest więc korzystne dla naszej fizyczności. Negatywne uczucia wpływają na stan naszego zdrowia w zdecydowanie destrukcyjny sposób. 
Francesco Hayez namalował ten obraz w 1859 roku. Przedstawił  parę w miłosnym uścisku, na tle kamiennych, surowych murów. Kochankowie odziani są w szaty wzorowane na ubiorach ze średniowiecza. Kobieta w piękną, długą, suknię, w kolorze błękitu, dopasowaną w talii. Jej partner ma czerwone nogawice, i narzuconą na ramiona, brązową opończę. Twarze kochanków są zasłonięte kapeluszem. Ale patrząc na obraz, czujemy energię namiętnego spotkania.
Obraz ten zamówił u 70-letniego wówczas malarza, książę Alfonso Maria Visconti da Saliceto. Jeśli chodzi o jego interpretację, to okazuje się, że oprócz romantycznej sceny, miał także przesłanie polityczne. Bo właśnie w 1859 roku, kiedy obraz powstał, Sardynia, której podlegał m.in. Mediolan, wypowiedziała wojnę Austrii i rozpoczął się proces zjednoczenia Włoch. Po wjeździe Wiktora Emanuela II oraz Napoleona do Mediolanu, Pocałunek stał się dla Włochów symbolem miłości. Ale tej do ojczyzny. Bo w tym czasie, romantyczny bohater został zmuszony wybierać pomiędzy miłością do ojczyzny a miłością do kobiety. Jak to dobrze, że obecnie coraz mniej jest dylematów tego typu. Dlatego CARPE DIEM! Nie traćmy czasu - kochajmy się. I bądźmy szczęśliwi.

Tamara Gotowicka(Pocałunek, Francesco Hayez 1971-1882, Pinacoteca di Brera, Mediolan)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz